Fiber Optik Kablo Nedir? :

Fiberoptik ya da Optik fiber kablolar ışığın yönlendirilebildiği içeriğinde ise plastik ve cam fiberlerden oluşmuş bir optik fiberdir. Metal kabloların aksine fiber kablolar daha az kayba neden olmaktadır ve elektromanyetik etkileşimden etkilenmemektedirler. Ayrıca tüm bunların yanı sıra optik fiberler bir çok sensör (alıcı) ve benzeri uygulamalaların yapımında da sıkça tercih edilen malzemelerden bir tanesidir.

Fiber Optik Kablonun Faydaları Nelerdir? :

Fiber optik kabloların faydaları aslında diğer kablolara nazaran tercih edilmesinde oldukça büyük rol oynayan ve fiber kabloların daha fazla tercih edilmesini sağlayacak düzeyde önemli etmenleri bulunmaktadır. Özellikle günümüzde kablo çekme fiber-optik-kabloişlemi yapılırken bakır veya farklı kabloların tercih edilmesi ile birlikte doğacak olan kayıpların aksine fiber kablolarda enerji ve kayıp minimum düzeye indirgenmiştir. Ayrıca günümüz dünyasının önemli bir parçası olan sensör (alıcı) ve benzeri uygulamaların sıkça artması ve bu artan malzemenin üretiminde sıkça tercih edilmesi fiber optik kabloların en önemli faydalarından yalnızca birkaç tanesidir.

Haberleşme İçin Fiber Optik Tercih Edilmeli mi? :

Bir çok insan haberleşme araçlarının kablolama işlemi için fiber optik kabloyu tercih ederken bazı insanların da aklında neden tercih edilmesine dair bir takım sorular oluşmuştur. Fiber optik kablonun bu alanda sizin için sağlayacağı bazı faydalarını ise şöyle sıralayabiliriz :

-Bakırdan daha ucuz maliyet ile üretilmiş olmaları.

-Nükleer patlamalardan etkilenmeyecek kadar dayanıklı olmaları.

-İlerleyen dönemlerde artacak kanal ihtiyacına cevap verecek düzeyde ergonomik olmaları.

-Geniş banlı ve yüksek hızlı iletime daha hızlı ve kesintisiz cevap verecek düzeyde kaliteli olmaları.

Fiber Optik Kablonun Diğer Kablo Sistemlerine Göre Avantajları:

-Yüksek hızda işlem görebiliyor ve işlenebiliyor olması.

-Uzun repetör aralarına imkan veriyor olması.

-Kanal başına harcanacak olan maliyetin daha düşük olması.

-Elektro-manyetik parazitlerden diğer kablolara nazaran daha az etkilenmesi.

-Çevre şartlarından diğer kablolar gibi etkilenmez.

-Kablo döşeme kolaylığına rağmen ek bakım ve temizlik gerekebilir.

Kullanım Alanları :

-Kapalı devre TV sistemlerinde,

-Data iletiminde

-Elektronik cihazların aralarında ki irtibatlanmasında

-Yüksek gerilim hatlarında

-Askeri bağlantılarda

-Trafik kontrollerinde.

Bu yazımızda sizlere fiber optik kabloların avantajlarından ve dezavantajlarından bahsettik seçim sizlerin sıradan ve diğer kablolar mı yoksa fiber optik kablolar mı ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak düzeyde iyi olan bu kablolar hakkında daha fazla bilgiye erişmek ve satın almak isterseniz internet sitemizi Buraya tıklarak ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca tüm bunların yanı sıra internet sitemizi ziyaret ederek teknik destek ekibimizden de aklınıza takılanları sorup danışabilirsiniz ve ücretsiz bir şekilde istediğiniz bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 0