Yapısal Kablolama Nedir ?

Yapısal kablolama sistemi bir binanın veya bir işletmenin tüm kontrol ve haberleşme sisteminin sinyallerini analog ve dijital bir şekilde iletimi için yapılan tüm kablolama aktif ve pasif cihazlarından oluşan sisteme ve kablo çekme işlemine yapısal kablolama denir. Yapısal kablolama sistemi ile birlikte protokol bağımsız ve gelecekte oluşacak yeni standartlar için gerekli olacak ve ihtiyacınız olacak şartları tümüyle sağlamaktadır. Yapısal kablolama için gerekli olacak tüm ekipmanlar ve bu iş için gerekli olacak TSE belgeleri ve sistemin işleyişine dair bütün rutin evraklar ve gerekli hizmetler sitemiz tarafından sağlanmış olup siz değerli müşterilerimiz için en kaliteli hizmetin verileceği asla sizler tarafından göz ardı edilsin istemeyiz.

Yapısal Kablolama Hangi Ürünleri İçerir:

Yapısal kablolama sisteminin kurulumu ve çekilmesi için gerekli olan ekipmanları üreten firmaların bu kategorilere ve tüm endüstri standarlarına uygun, bağımsız laboratuarlardan sertifikalı, yaklaşık dört bin çeşit ürün ile gerekli olabilecek tüm izin ve evraklarına sahip olması gerekmektedir. Network ürünleri, raf ve kabinler, kablo taşıyıcıları ve rafları ile elektriksel koruma (UPS) sistemini içermektedir.

Yapısal Kablolamanın Önemi :

Bilgisayar sistemlerinin daha hızlı, sağlıklı ve problemsiz çalışabilmesi için, yapılacak olan netrwork kablolaması bu alanda oldukça fazla bir öneme sahiptir. Çoğu zaman kablolamaya yeterince gereken önem verilmediğinden dolayı, sağlıklı olmayan network kablolamaları üzerinde ciddi network problemleri yaşanmaktadır. Özellike bağlantıda ve iletimde gerçekleşen büyük yavaşlılık ve bağlantının ara ara kopması gibi problemlerin bir çoğu mühendislik formatlarına uyulmadan yapılan ve çekilen Yapisal-Kablolamakablolama sisteminin oluşturduğu sorunlardan sadece birkaç tanesidir. Kablolama altyapısı baştan oldukça planlı ve projeli tasarlanıp yapılmalı ve kablolama işlemi gerçekleştikten sonra yıllarca kullanılmaya karşı sistemi güvenli ve bağlantı sorunları yaşanmadan taşıyabilmelidir. Yapısal kablolamanın önemi bağlantıda bu kadar önemli rol oynarken bu denli işinin ehli olamayan veya sallama diye tabir ettiğimiz baştan savma çeklen kablolama işlemi yapısal kablolama ilkesini tamamen kötüye kullanmakta ve sistemi kullanacak olan kullanıcıların ihtiyaçlarını tamamen yerle bir edecek derece de kötü sonuçlar doğuracak derece de olumsuzluklara yol açmaktadır.

Yapısal Kablolama Çeşitleri Nelerdir? :

Backbone (Dikey) Kablolama Yöntemi : Backbone veya vertical (dikey) kablolama da ana bir kablo ve bunun üzerinden bir ağaç gibi dağılan taşıyıcı kablo hatlarından oluşmaktadır. Genellikle haberleşme dikey olarak kattan kata bir şekilde yapılmaktadır. Tüm trafiği backbone taşımakdatır. Genelde bu iş için fiber optik kablo tercih edilmelidir. Ayrıca bu yöntem ile birlikte iyi bir data yolu oluşturulur.

2. Hortizonal (Yatay) Kablolama Yöntemi:  Yatay kablolama hem yatay hem de dikey hatlardan oluşabilir. Bu iki hatlara izin veren yatay kablolama terminal ile merkez nokta kabul edilecek olan dağıtım merkezleri arasında yatay kablo çekilmesi ile oluşturulmaktadır.