DVR Nedir ?

İngilizce Digital Video Recorder – Türkçe Sayısal görüntü kaydedici terimlerinin baş harflerinden üretilmiş bir kelimedir. DVR ismi o kadar yaygınlaşmış durumdadır ki Dünyada bir endüstri alanı olmuştur.

Sayısal görüntü kayıt – yaygın adıyla Dijital Görüntü Kaydı 2 ana başlıkta incelenir:

Bilgisayar temelli digital görüntü kayıt sistemi : Uygun donanımlı bilgisayar + DVR kartı + DVR kamera görüntüsü izleme ve kayıt programı. DVR programları genellikle DVR kartları birlikte ücretsiz verilir. Bilgisayar tabanlı kamera güvenlik sistemi nispeten ucuz fiyat la kurulur. Çünkü herkesin, her firmanın evinde, işyerinde, atölye, mağaza vb. yerde bilgisayarı vardır. Bu bilgisayarda günlük işler yapılırken kamera programı arka planda çalışmasına devam eder. Ancak pc bazlı güvenlik sistemi profesyonel çözüm değildir.
İşletim sistemi her an çökme yaşayabilir
Bilgisayar virüs bulaşma ihtimali yüksektir
DVR programı ile aynı anda işlemciyi yukleyecek bir başka uygulama programı çalıştırılırsa pc kilitlenebilir, donabilir, kayıt kesilebilir
Herhangi bir nedenle bilgisayar kapanırsa / kapatılırsa güvenlik kamerası programının yeniden başlatılaması gerekir ( gece elektrik kesilmesi gibi)
Standalone DVR : kendi başına çalışan digital goruntu kayit cihazı. Adından da anlaşılacağı gibi kompakt bir yapıda, kendi başına çalışan, görüntü kaydı, kayıtların oynatılması, yedek alma, uzaktan izleme vb. işlemleri yapması için tasarlanmış ( bazı modellerde ses kaydı, canlı ses dinleme vb. fonksiyonlarda vardır ) profesyonel cihazlardır. Hard disk ihtiyaca göre müşteri tarafından takılır. DVR cihazı fiyatı bilgisayar temelli sisteme göre nispeten yüksektir ancak aşağıdaki avantajlara sahiptir:
İşletim sistemi çökmez
Virüs bulaşmaz
DVR programı ile aynı anda işlemciyi yükleyecek bir başka uygulama programı çalıştırılma diye birşey yoktur. Dolayısıyla yavaşlama kilitlenme donma kayıt kesilme diye birşey olmaz
Herhangi bir nedenle kayıt cihazı kapanırsa / kapatılırsa, enerji verildiğinde sizhaz çalışmaya başlar ( gece elektrik kesilmesi gibi***8230
Standalone DVR cihazı modelleri 4 ana kategoride sınıflandırılır:1. Teknolojisine göre:
Mjpeg kayıt cihazları : ilk üretilen modellerdir. Fiyatı ucuzdur. Kayıtta fazla yer harcar
Mpeg4 kayit cihazı : Yeni teknoloji, Fiyatı makul sevilerdedir. Kayıtta az yer tutar
H.264 kayit cihazlari : Dünayadaki son teknolojidir. Fiyatı diğerlerine göre nispeten yüksektir. Mükemmel görüntü kalitesinde bilgi çok düşük bir disk alanına kayıt edilir.
2. Kanal sayısına göre :
4 kanal DVR cihaz
8 kanal DVR cihazı / 9 kanal olanlarda vardır
16 kanallı DVR cihazları
3. Uzaktan izleme özelliği olup olmamasına göre
Web server’lı dvr kayıt cihazları : yetki verilen kişiler ağdan veya internet üzerinden görüntüleri izleyebilir
Web server’siz dvr cihazı : uzaktan izleme yeteneği yoktur. sadece kendi başına çalışıp kayıt yapar. Fiyatı düşüktür

4. Sesli dvr kayıt cihazları / sessiz dvr kayit cihazları ( sessiz modellerin fiyatı nispi olarak daha düşüktür)

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 0